List of poll workers for March primary in Dallas County

0
Custom Text
Custom Text

STATE OF ALABAMA

DALLAS COUNTY

 

ELECTION OFFICIALS

The following is a list of officers appointed in accordance with Title 17-6-1 of the 1975 Code of Alabama, as amended, to hold a Primary Election on Tuesday, March 3rd, 2020, at the following Centers in Dallas County, Alabama;

ELECTION DISTRICT NO. l PLANTERSVILLE

VOTING CENTER AT OR NEAR VOLUNTEER FIRE DEPT.

DISTRICT 2, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BD. OF ED. D4

Chief Inspector: Marvin Warren

Inspector: Frances Sneed

Chief Clerk: Dianne Hardy

Assistant Clerk: Melissa Garrett

ELECTION DISTRICT NO. 2 SUMMERFIELD

VOTING CENTER AT OR NEAR SUMMERFIELD

DISTRICT 2, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D4

Chief Inspector: Shirley Pugh

Inspector: Marilyn Sebren

Chief Clerk: Carolyn Jones

Assistant Clerk: Cora Agee

ELECTION DISTRICT NO. 3 WOODLAWN

VOTING CENTER AT OR NEAR VALLEY GRANDE COMMUNITY CENTER

DISTRICT 2, SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D4

Chief Inspector: Judy Harris

Inspector: Joanna Miller

Chief Clerk: Patsy Moore

Assistant Clerk: Claude Hammonds

Assistant Clerk: Jean Pearson

Assistant Clerk: Henry Hicks

Assistant Clerk: Harold Wells

ELECTION DISTRICT NO. 4 ORRVILLE

VOTING CENTER AT OR NEAR ORRVILLE COMMUNITY CENTER

DISTRICT 3 & 4, SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D2

Chief Inspector: Johnny Duck

Inspector: Melvin Flannigan Brown

Chief Clerk: Lallage Pruitt

Assistant Clerk: Rosa Honor

Assistant Clerk: Amie Wilkins

Assistant Clerk: David Gray

ELECTION DISTRICT NO. 4 BELOIT

VOTING CENTER AT OR NEAR BELOIT COMMUNITY CENTER

DISTRICT 3 & 4, SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D2

Chief Inspector: Julia Harris

Inspector: Michelle Jackson

Chief Clerk: Fredrick Harris

Assistant Clerk: Derrick Gayle

ELECTION DISTRICT NO. 5. SELMONT

VOTING CENTER AT OR NEAR TIPTON SCHOOL

DISTRICT 1, SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D1

Chief Inspector: Willian Langdon

Inspector: Greg Olds

Chief Clerk: Willie R. Bonner

Assistant Clerk: Sandra Soles

Assistant Clerk: Mildred Melton

Assistant Clerk: Carolyn Bonner

Assistant Clerk: Cindy Soles

ELECTION DISTRICT NO. 5, SELMONT

VOTING CENTER AT OR NEAR SELMONT WATER WORKS

DISTRICT 1, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BD OF ED. D4

Chief Inspector: Afletia McQuire

Inspector: Chester Anderson

Chief Clerk: Ludi Johnson

Assistant Clerk: Bettie Davis

Assistant Clerk: Elvira Smith

ELECTION DISTRICT NO. 6, TYLER

VOTING CENTER AT OR NEAR TYLER COMMUNITY CENTER

DISTRICT 1 & 2, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BD. OF ED. D4

Chief Inspector: Doris Harris

Inspector: Linda Cooper

Chief Clerk: Barbara Rosser

Assistant Clerk: Frank Rosser

ELECTION DISTRICT NO. 7, PLEASANT HILL

VOTING CENTER AT OR NEAR GOOD HOPE LODGE HALL

DISTRICT 1, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BD. OF ED. D2

Chief Inspector: Josh Pouncey

Inspector: Kim Harris

Chief Clerk: Cecile Simmons

Assistant Clerk: Sammy Towns, Sr.

Assistant Clerk: Mary Nell Carmichael

ELECTION DISTRICT NO. 3 AND 8 BURNSVILLE

VOTING CENTER AT OR NEAR MT. ZION CHURCH

DISTRICT 1 & 2, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D4

Chief Inspector: Amy Johnson

Inspector: Amanda Childress

Chief Clerk: Lyndsey Patton

Assistant Clerk: Bryanna Atkinson

Assistant Clerk: April Helms

ELECTION DISTRICT NO. 9, UNION

VOTING CENTER AT OR NEAR BARRETT ROAD UMC

DISTRICT 3 & 4, SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRTICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D2

Chief Inspector: Leona Childers

Inspector: June Sullivan

Chief Clerk: Angie Krumnow

Assistant Clerk: Barbara Thomas

Assistant Clerk: Ronald Bernard Peoples

ELECTION DISTRICT NO. IO, UNION

VOTING CENTER AT OR NEAR NEW NATIONAL GUARD ARMORY

DISTRICT 2 & 3, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D4

Chief Inspector: Priscilla Parish

Inspector: Cynthia Bell

Chief Clerk: Jerry Smith

Assistant Clerk: Cory Brooks

Assistant Clerk: Delores Edwards

Assistant Clerk: F.D. Jackson

ELECTION DISTRICT NO. I1, SAFFORD

VOTING CENTER AT OR NEAR SAFFORD COMMUNITY CENTER

DISTRICT 3 & 4, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D2

Chief Inspector: Thomas Dagostin

Inspector: Samuel McCampbell

Chief Clerk: John Henry Kitchens

Assistant Clerk: Kyle Rooks

ELECTION DISTRICT NO. 12 & 14, MARION JCT.

VOTING CENTER AT OR NEAR THE BLACKBELT EXPERIMENTAL STATION

DISTRICT 3, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D2

Chief Inspector: Connie Pegues

Inspector: Earlean Walker

Chief Clerk: Gene Pegues

Assistant Clerk: Susan England

Assistant Clerk: Bessie Pitts

ELECTION DISTRICT NO. 13, SARDIS

VOTING CENTER AT OR NEAR SHILOH MIDDLE SCHOOL

DISTRICT 1, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D2

Chief Inspector: Raquel M. Green

Inspector: Curtis Jackson

Chief Clerk: Gayle Willis

Assistant Clerk: Melissa Boykin

Assistant Clerk: Muzette Calhoun Brown

ELECTION DISTRICT NO. 15, MINTER

VOTING CENTER AT OR NEAR VOLUNTEER FIRE DEPT.

DISTRICT 1, SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D2

Chief Inspector: Marzette C. Strickland

Inspector: Charlie Mary Evans Snow

Chief Clerk: Hugh Strickland

Assistant Clerk: John D. Reuben

Assistant Clerk: Annie Reeves

ELECTION DISTRICT NO. 17

PRECINCT NO. 36

CITY OF SELMA

DISTRICT 1-3S

VOTING CENTER AT OR NEAR COURTHOUSE

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D1

Chief Inspector: Suzanne Friday

Inspector: Shebra Kidd

Chief Clerk: Delois Dyampert

Assistant Clerk: Annie Williams

Assistant Clerk: Wayne Friday

Assistant Clerk: Regina Williams

DISTRICT 1-8E

VOTING CENTER AT OR NEAR EASTEND FIRE STATION

SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D1

Chief Inspector: Bruce Barnes

Inspector: Adondra Williams

Chief Clerk: Vivian Fleming

Assistant Clerk: Erica J. Barnes

Assistant Clerk: Maxine Carver

Assistant Clerk: Patricia Posey

DISTRICT 1-8W

VOTING CENTER AT OR NEAR CARVER NEIGHBORHOOD CENTER

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D1

Chief Inspector: Bobby Reddick, Jr.

Inspector: Marcia Johnson

Chief Clerk: Stephanie L. Walters

Assistant Clerk: Stephanie Lee

Assistant Clerk: Marilyn Lanier

DISTRICT 3-4E

VOTING CENTER AT OR NEAR SELMA MALL

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D3

Chief Inspector: Sherita Simmons

Inspector: Camille Butler

Chief Clerk: Ruth Anthony

Assistant Clerk: Helen Brooks

Assistant Clerk: Willis Chappell

Assistant Clerk: Henry Hall, Jr.

DISTRICT 3-4W

VOTING CENTER AT OR NEAR WOODROW AVENUE FIRE STATION

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D3

Chief Inspector: Lydia Chatman

Inspector: Jerry Chavis

Chief Clerk: Heather Chavis

Assistant Clerk: Darlene Rudolph

Assistant Clerk: Sharron Pressley

Assistant Clerk: Jack Shannon

DISTRICT 3-5E

VOTING CENTER AT OR NEAR RANGEDALE

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D3

Chief Inspector: Wanda Perkins

Inspector: Alpha R. McConico

Chief Clerk: Helen D. Johnson

Assistant Clerk: Esther Sample

Assistant Clerk: Tacy McConico

Assistant Clerk: Thelma Ross

DISTRCT 3-6W

VOTING CENTER AT OR NEAR NEW ST. JOHN BAPTIST CHURCH

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D3

Chief Inspector: Roosevelt Goldsby

Inspector: Jacqueline Rogers

Chief Clerk: Bennie Tucker

Assistant Clerk: Patricia Goldsby

Assistant Clerk: Letha Dillard

Assistant Clerk: Darius Bettis

DISTRICT 3-7E

VOTING CENTER AT OR NEAR BROAD STREET FIRE STATION

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D3 & D5

Chief Inspector: Debra Roller

Inspector: Jacqueline Rawls

Chief Clerk: Verba Wesley

Assistant Clerk: Frank Roller

Assistant Clerk: Kerry Dudley

DISTRICT 5-1E

VOTING CENTER AT OR NEAR MEMORIAL STADIUM

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D5

Chief Inspector: Dusty Brown

Inspector: Micheal Jung

Chief Clerk: Peggy Brown

Assistant Clerk: Michelle McNeil

Assistant Clerk: Teresa Edwards

DISTRICT 5-1W

VOTING CENTER AT OR NEAR BARRETT ROAD UNITED METHODIST CHURCH

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D5 & D2

Chief Inspector: Regina Woodson

Inspector: Marvin M. Thomas

Chief Clerk: Nancy Ziccardi

Assistant Clerk: Lanita Tolbert

Assistant Clerk: Marcia Brooks

DISTRICT 5-2S

VOTING CENTER AT OR NEAR NEW YMCA

SENATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D5 & D2

Chief Inspector: Phyllis Gosa

Inspector: Richard Gosa

Chief Clerk: Cynthia Harrison

Assistant Clerk: Nancy Steinfeldt

Assistant Clerk: Ann King

Assistant Clerk: Lisa King

Assistant Clerk: Willie Mae Conner

DISTRICT 5-3N

VOTING CENTER AT OR NEAR CHRISTIAN OUTREACH ALLIANCE

SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D5

Chief Inspector: Terri Striedick

Inspector: Joanne Smith

Chief Clerk: Willie Nettles

Assistant Clerk: Ivy Harrison

Assistant Clerk: Loretta Wimberly

DISTRICT 5-4Q

VOTING CENTER AT OR NEAR QUEEN OF PEACE SCHOOL

SENTATE DISTRICT 23, HOUSE DISTRICT 67, COUNTY BOARD OF ED. D5

Chief Inspector: Donna Wiltsie

Inspector: Doris Cox

Chief Clerk: Evelyn Cox

Assistant Clerk: Janie Venter

Done this the 17th day of February, 2020

APPOINTED BOARD OF DALLAS COUNTY, ALABAMA

BY: Michael L. Granthum, SHERIFF

BY: Jimmy L. Nunn, JUDGE OF PROBATE

BY: Lynnethia Robinson, FOR CIRCUIT CLERK

ELECTION OFFICIALS

ABSENTEE BALLOT BOX

The following is a list of officers appointed in accordance with Title 17-10-11 of the 1975 Code of Alabama, as amend­ed, to hold a Primary Election on Tuesday, the 3rd day of March, 2020 in the Absentee Ballot Box in Dallas County, Al:

Chief Inspector: Linda Forman

Inspector: James S. Spicer

Chief Clerk: Randall Miller

Clerk: Rose Mary Cook

Returning Officer: Robert Owen

Done this 17th day of February, 2020

APPOINTED BOARD OF DALLAS COUNTY, ALABAMA

By: Michael L. Granthum, SHERIFF

By:  Jimmy L. Nunn, JUDGE OF PROBATE

By: Lynnethia Robinson, FOR CIRCUIT CLERK